Бази даних


Наукова періодика України - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Повнотекстовий пошук
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (2)Журнали та продовжувані видання (2)Реферативна база даних (13)
Список видань за алфавітом назв:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  

Авторський покажчик    Покажчик назв публікацій



Пошуковий запит: (<.>A=Верзілов О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6
1.

Смірнов О. М. 
Вплив слідів хитання і режимів осциляції кристалізатора на якість поверхні безперервнолитих заготовок [Електронний ресурс] / О. М. Смірнов, С. В. Куберський, А. В. Головчанський, О. П. Верзілов, О. В. Антикуз // Металознавство та обробка металів. - 2015. - № 3. - С. 8-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MOM_2015_3_4
Розглянуто механізм формування слідів хитання на поверхні безперервнолитої заготовки та пов'язаних з ними підповерхневих гребінців. Проаналізовано вплив слідів хитання і різних режимів осциляції кристалізатора на якість безперервнолитих заготовок.
Попередній перегляд:   Завантажити - 477.431 Kb    Зміст випуску    Реферативна БД     Цитування
2.

Верзілов О. 
Дослідження руху потоків в кристалізаторі слябових МБЛЗ при роботі змінним рівнем [Електронний ресурс] / О. Верзілов // Металознавство та обробка металів. - 2016. - № 2. - С. 61-63. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MOM_2016_2_19
Попередній перегляд:   Завантажити - 1.179 Mb    Зміст випуску     Цитування
3.

Смірнов О. М. 
Вплив періодичних коливань і флуктуацій рівня металу в кристалізаторі на процес безперервного розливання [Електронний ресурс] / О. М. Смірнов, О. П. Верзілов, С. В. Куберський // Металознавство та обробка металів. - 2018. - № 3. - С. 48-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MOM_2018_3_19
Проаналізовано причини виникнення хвильових процесів на поверхні рідкого металу під час безперервного розливання слябів. Показано вплив флуктуацій рівня металу в кристалізаторі на виникнення аварійних ситуацій і якість заготовки. Запропоновано рекомендації для зниження вірогідності виникнення і розвитку хвильових процесів.
Попередній перегляд:   Завантажити - 371.959 Kb    Зміст випуску    Реферативна БД     Цитування
4.

Смірнов О. М. 
Особлвості формування усадкової раковини в умовах розливання сталі на машинах напівбезперервного лиття заготівок [Електронний ресурс] / О. М. Смірнов, О. П. Верзілов, В. Є. Ухін, Ю. Ю. Куліш, Д. І. Гойда // Процеси лиття. - 2019. - № 6. - С. 30-37.
    Зміст випуску

Повний текст публікації буде доступним після 01.01.2025 р., через 246 днів

5.

Верзілов О. П. 
Дослідження впливу внутрішнього діаметра та глибини розташування зануреного стакана у кристалізаторі радіальної сортової МБЛЗ [Електронний ресурс] / О. П. Верзілов, А. Ю. Семенко, Ю. Ю. Куліш, Л. І. Гойда, Г. Р. Верзілова, Д. С. Васильєв // Процеси лиття. - 2020. - № 2. - С. 15-21.
Вивчено проблематику оптимізації параметрів лиття у разі розливання сортової заготовки високої якості безперервнолитим способом. Проведено дослідження впливу внутрішнього діаметра та глибини розташування зануреного стакана у кристалізаторі радіальної сортової (МБЛЗ). В основу досліджень взято конструкцію проточного зануреного стакана в умовах роботи кристалізатора сортової МБЛЗ ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат", глибина розташування зануреного стакана в діапазоні від 60 до 180 з кроком 20 мм, діаметри порожнини зануреного стакана - 28, 32, 36 мм. В результаті досліджень встановлено, що використання зануреного стакана з внутрішнім діаметром 28 мм можливо в тому випадку, якщо глибина його занурення знаходиться в діапазоні від 80 до 100 мм. Варіювання глибини заглиблення в цій межі суттєво не змінює характер розподілу потоків. Струмінь носить чітко сформований спрямований характер і знаходиться на достатній відстані від стінок кристалізатора. Використання зануреного стакана з внутрішнім діаметром 36 мм ускладнено у зв'язку з тим, що струмінь на всіх глибинах занурення стакана носить несформований характер і притискається до більшого радіусу. Внаслідок чого можливе підмивання затверділої коринки металу й існує ймовірність утворення проривів. Однак, виявлено глибину занурення стакану 100 мм, яка задовольняє вимогам, необхідним для одержання сортової заготовки високої якості. Конвективний потік виходить з зануреного стакана, проникає в рідку фазу на допустиму величину, а швидкості під дзеркалом металу не створюють умов для розвитку процесів хвиле- та вихроутворення і захоплення ШУС. Застосування зануреного стакана з внутрішнім діаметром 32 мм є найбільш виправданим. У разі його використання можлива зміна глибини в найбільш широкому діапазоні від 80 до 120 мм, яка суттєво не змінить співвідношення розподілу турбулентних потоків. Струмінь носить цілісний характер і знаходиться на безпечній відстані від стінок кристалізатора, кінетична енергія струменя встигає розсіятися до горизонту кристалізації, не створюючи передумов для підмивання коринки металу по осі кристалізатора, а швидкості в зоні меніска входять в допустиму норму.
    Зміст випуску    Реферативна база даних

Повний текст публікації буде доступним після 01.05.2025 р., через 366 днів

6.

Верзілов О. П. 
Математичне моделювання руху конвективних потоків розплаву в однострумковому проміжному ковші сучасного мікро-заводу при забезпеченні рафінуючого ефекту [Електронний ресурс] / О. П. Верзілов, О. М. Смірнов, С. В. Семірягін, А. Ю. Семенко, Ю. О. Смірнов, Ю. Ю. Куліш // Процеси лиття. - 2021. - № 1. - С. 19-27.
Засобами математичного моделювання вирішувалося завдання моделювання руху конвективних потоків розплаву в однострумкових проміжних ковшах, що використовуються на сучасних металургійних мікрозаводах. Для порівняльної оцінки конструкцій металоприймачів з точки зору рафінуючого ефекту в розроблену модель руху конвективних потоків у проміжному ковші додано елемент, що імітує рух неметалевих включень. При цьому як вихідні дані задавалися кількість, розміри і щільність неметалевих включень. Введення неметалевих включень в рідку ванну проміжного ковша здійснювалося через захисну трубу безпосередньо в порції металу, що надходили. Кількість неметалевих включень становила 120 одиниць. Основні розміри неметалевих включень: 25 мкм - 30 одиниць, 50 мкм - 30 одиниць, 100 мкм - 30 одиниць, 150 мкм - 30 одиниць. Встановлено, що максимальний рафінуючий ефект досягається у разі застосування металоприймача зі скошеними бічними стінками в бік найближчої вузької стінки проміжного ковша і який не має борту. Такі конструктивні особливості і спосіб установки забезпечують раціональну для спливання неметалевих включень траєкторію руху циркуляційних потоків. Незважаючи на це, оптимальною на погляд авторів є конструкція металоприймача зі скошеними бічними стінками в бік найближчої вузької стінки проміжного ковша, яка має борт. Вона має другий показник ефективності видалення включень на рівні 87,5 %, однак характер руху потоків у проміжному ковші у разі його використання є більш оптимальним. Це пояснюється тим, що потоки, які виходять з металоприймача, частково гасяться його конструктивним виступом - бортом, що забезпечує менший вплив на футеровку найближчої вузької стінки проміжного ковша. Також у разі зменшення висоти борту металоприймача до діапазону 20 - 30 мм вдається підвищити ефективність видалення неметалевих включень більше, ніж 90 %. За одночасного застосування металлоприймача і порога створюються сприятливі умови для переважного руху потоків металу у верхній частині рідкої ванни. За рахунок цього забезпечуються сприятливі умови для спливання і асиміляції неметалевих включень покривним шлаком. Встановлено, що кращим розташуванням порога є відстань, що становить приблизно 1/3 від відстані між віссю стакана-дозатора і віссю падаючого із сталерозливного ковша струменя з боку стакана-дозатора. У разі такого взаємного розташування порога і металоприймача ефективність видалення включень з проміжного ковша становить 97,5 %. Такий показник є максимальним для всіх досліджуваних варіантів.
    Зміст випуску    Реферативна база даних

Повний текст публікації буде доступним після 01.03.2026 р., через 670 днів

 
Відділ наукової організації електронних інформаційних ресурсів
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського